Na Sądecczyźnie odkopano prawdziwy skarb! Znaleziono monety pochodzące ze średniowiecza
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno- Eksploracyjnego Sądecczyzny dokonali niezwykłego odkrycia. Na terenie Moszczenicy, należącej do gminy Stary Sącz natrafili na zabytkowe monety. Odkopane numizmaty pochodzą z XIV i XV wieku.
Średniowieczna gapa
Z ziemi wydobyto 180 sztuk, w bardzo dobrym stanie, wymagających tylko oczyszczenia. Szef Stowarzyszenia, Stanisław Pustułka przypuszcza, że monety znajdowały się w sakiewce i ktoś po prostu zgubił je w lesie. I już nigdy nie odnalazł.
Co stanie się z monetami?
Skarb nie był schowany gdzieś bardzo głęboko- eksploratorzy znaleźli go już pod ściółką leśną. Okazy trafią do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, gdzie zostaną opisane i zbadane przez naukowców. Ekspertyza archeologów pozwoli oszacować wartość znaleziska.
Czy odkrywcy mogą liczyć na znaleźne?
Polskie prawo nie jest zbyt przychylne amatorskim poszukiwaczom skarbów. Należy wystosować prośbę o szereg pozwoleń. Nagroda za odkrycie również nie jest pewna. Ani wysoka. Eksploratorzy mogą liczyć jedynie na tzw. specjalne znaleźne. Jego wartość jest ustalana przez Ministerstwo Kultury i nie jest stała. Niejednokrotnie jest do 30-krotność pensji minimalnej, ale w większości przypadków… dyplom z podziękowaniem. Przepisy te krytykują nie tylko prawnicy, ale również archeolodzy. Według nich przez te regulacje wiele skarbów nie trafia do muzeów, tylko zostaje przy znalazcy. Bo tak opłaca mu się bardziej.