Czy mogę iść do przychodni w Nowym Sączu, do której nie jestem zapisana?

Czy mogę iść do przychodni w Nowym Sączu, do której nie jestem zapisana?

Zdecydowana większość Polaków podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Aby z niego skorzystać, należy wybrać przychodnię i lekarza. Dzieje się to przy pomocy odpowiedniej deklaracji, składanej w konkretnej placówce. Czy można jednak iść do przychodni w Nowym Sączu, do której nie jesteśmy zapisani? Kiedy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie może odmówić udzielenia pomocy? Najważniejsze informacje dla pacjentów zebraliśmy w krótkim poradniku.

Prywatnie czy na NFZ?

Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje m.in. konsultacje z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Na ogół z tego rodzaju świadczeń korzystamy w ramach ubezpieczenia w NFZ. Takie posiadają pracownicy, zatrudnieni w ramach umowy o pracę, rolnicy, opłacający KRUS, a także studenci i osoby, zarejestrowane w państwowych urzędach pracy. Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei prywatne placówki medyczne. Jedną z nich jest Centrum Medyczne Zygmuntowska Clinic, z którego ofertą zapoznasz się po przejściu na podaną stronę internetową. Tutaj możesz skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry medycznej, pracującej na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym, co znacznie ułatwia rozpoznanie problemu. Prywatne placówki nie wymagają składania deklaracji wyboru lekarza, choć konsultacja obarczona jest tutaj koniecznością uregulowania opłaty za usługę.

Czy wizyta u lekarza bez składania deklaracji wyboru jest możliwa?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, warto przybliżyć zagadnienie, jakim jest prawo do opieki w ramach POZ w przypadku nagłego zachorowania. Taka sytuacja może bowiem przydarzyć się nie tylko w domu czy w pobliżu miejsca zamieszkania, ale również i wówczas, gdy znajdujemy się z dala od wybranego gabinetu lekarskiego, np. na wakacjach czy wyjeździe służbowym. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju ustawodawstwem, w momencie nagłej choroby lub niespodziewanego pogorszenia stanu zdrowia, pacjent może skorzystać z usług innej placówki, niż ta, w której złożona została deklaracja. Warunek jest jeden – musi ona posiadać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Taka jednorazowa pomoc nie wymaga zmiany lekarza POZ i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów po stronie pacjenta.

Jak skorzystać z pomocy lekarza POZ bez składania deklaracji?

Jak już zostało podkreślone, każdy pacjent, posiadający ubezpieczenie, ma prawo do skorzystania z pomocy lekarza POZ, jeśli podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, nastąpiło nagłe zachorowanie lub gdy jego stan zdrowia znacząco się pogorszył. Dotyczy to również osób, które w kryzysowej sytuacji przebywają w innym województwie. Aby skorzystać z takiego wsparcia nie trzeba posiadać przy sobie żadnych dokumentów, które mogłoby stanowić potwierdzenie prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Dane pacjenta zostają bowiem sprawdzone w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Placówka nie może również zanegować oświadczenia zgłaszającej się po pomoc osoby, gdy system eWUŚ wykazuje brak ubezpieczenia.

Czy można iść do placówki medycznej, do której nie jestem zapisana?

Czym różni się nocna i świąteczna opieka od SORu?

Nocna i świąteczna opieka medyczna stanowi przedłużenie świadczeń POZ, do których dostęp możliwy jest w godzinach od 8 do 18. W tym kontekście warto podkreślić, czym różni się ona od szpitalnych oddziałów ratunkowych. I tak:

  • na nocną opiekę warto udać się w momencie choroby, która pojawia się poza godzinami pracy lekarza, a zastosowane środki nie przyniosły pożądanych skutków,
  • szpitalny oddział ratunkowy może udzielić pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, nie stanowiąc jednak zastępstwa dla lekarza POZ czy specjalisty z innej dziedziny medycyny.

W obu placówkach nie występuje natomiast rejonizacja. W praktyce oznacza to, że w przypadku nagłej potrzeby, można udać się do nich bez względu na swoje miejsce zamieszkania czy zadeklarowanego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Zmiana lekarza rodzinnego – o czym warto wiedzieć?

Deklaracja wyboru lekarza POZ otwiera przed pacjentem dostęp do różnego rodzaju usług. Obejmują one m.in.:

  • profilaktykę zdrowotną, wraz z możliwością wykonania badań kontrolnych,
  • wstępną diagnostykę problemów zdrowotnych o różnym podłożu,
  • leczenie chorób, spowodowanych bakteriami i wirusami.

Co ważne, taki wybór nie jest współcześnie ograniczony miejscem zamieszkania, tym bardziej że od 5 listopada 2019 r. pojawiła się również możliwość uzyskania tzw. teleporady. Jeśli z jakichkolwiek powodów nie będziemy jednak zadowoleni z usług wybranego lekarza, możemy zmienić go trzy razy w roku. Każda kolejna zmiana będzie z kolei generowała konieczność uiszczenia opłaty, wynoszącej 80 zł, chyba że będzie ona wynikała z przyczyn, całkowicie niezależnych od samego pacjenta.