W jaki sposób powinniśmy postępować kiedy uszkodzimy kolano podczas uprawiania sportu?
Kolano jest niezwykle często kontuzjowaną częścią ciała podczas uprawiania sportów. Z całą pewnością osoby, które regularnie biegają wiedzą coś na ten temat. Nie musimy być profesjonalnymi biegaczami, aby doświadczyć problemów z naszymi kolanami, wystarczy, że zajmujemy się bieganiem w ramach rekreacji lub zajęć okołotreningowych. Według wyników wielu badań bieganie cieszy się coraz większą popularnością w wielu stronach świata. Dlatego też warto przygotować się na pewne ewentualne niedogodności, które mogą wystąpić w związku z praktykowaniem tej aktywności.
Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, takie jak na przykład bieganie stały się drugim najpopularniejszym uprawianym sportem wśród wielu społeczności zaraz po piłce nożnej. Z jakiego jednak powodu bieganie zagościło na stałe w tak wielu kulturach? Jest wiele powodów. Bieganie jest integracyjne, tanie i dostępne bez konieczności umawiania się na boisko czy organizowania drużyny. Niektórzy biegają, aby schudnąć, nabrać kondycji, zachować zdrowie. Bieganie może nam nie tylko pomóc w wielu aspektach życia, ale także warto zwrócić uwagę na to, że jest całkowicie darmowe i proste w zrealizowaniu.
Kolano – czyli staw najbardziej narażony na uszkodzenia podczas uprawiania sportu
Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy jesteś początkującym biegaczem, którego mięśnie nie są przyzwyczajone do biegania, czy też doświadczonym biegaczem trenującym do zbliżającego się maratonu, wszyscy jesteśmy w podobnym stopniu narażeni na to, że doznamy pewnego rodzaju uszkodzeń. Z kolei uszkodzenia kolana są najczęściej spotykanymi obrażeniami, których możemy doznać, gdy paramy się bieganiem. Nie jest istotne to, czy biegamy zawodowo, czy też zajmujemy się tym w ramach hobby po pracy lub szkole.
Kolano jest najczęściej kontuzjowanym stawem wśród biegaczy. Uszkodzenia struktur wewnątrz i na zewnątrz stawu kolanowego mogą powodować złamania, zwichnięcia, skręcenia i naderwania. Oczywiście w większości przypadków nie zastąpimy sobie samodzielnie pomocy lekarza. Jednak niektóre urazy stawów nie są na tyle poważne, aby potrzebna nam była hospitalizacja. Jeżeli mamy do czynienia z jakimkolwiek urazem kolana, powinniśmy przede wszystkim trzymać je z dala od wysokich temperatur. Nagrzewania urazu nigdy nie pomaga. Najlepszym sposobem na walkę ze stanem zapalnym ścięgien jest chłodzenie. Dlatego też okładu z lodu lub zimnej wody są najlepszym rozwiązaniem, które pomoże nam walczyć z bólem uszkodzonego stawu.