Kultura w starożytnych Indiach
Kultura starożytnych Indii to coś, obok czego nie możemy przejść obojętnie. Stanowią pokłosie dwóch największych i najczęściej wyznawanych religii na świecie. To właśnie w Indiach na świat przyszedł hinduizm i buddyzm. Jest to także kultura, której zawdzięczamy wiele różnych wynalazków technologicznych. Niektórych z nich do dziś używamy w Ameryce lub Europie. W historii Indii zaszło kilka epok, które warto omówić. Każda z nich zwiastowała kolejne zmiany polityczne, technologiczne, a także te związane z tłem kulturowym.
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jaki sposób kształtował się tak zwany system kastowy w Indiach, który trwał tam niemal od czasów antycznych. Indie stały się kolebką systemu kastowego. Indie były w przeszłości szczególnie znane z organizowania tak zwanego święta Diwali. Miało ono na celu przynoszenie szczęścia dla mieszkańców żyjących na okolicznych ziemiach. Grano wówczas w tradycyjne indyjskie gry, śpiewano i organizowano liczne tańce. Historia i kultura dawnych Indii jest z całą pewnością czymś, co warto zgłębić.
Religie w starożytnych Indiach i ich kultura
Religie to najważniejszy aspekt kulturowy w Indiach, o którym każdy z nas powinien mieć pewne fundamentalne pojęcie. Zrozumienie hinduizmu i buddyzmu pozwoli nam nieco bliżej przyjrzeć się kulturze, która trwa w Indiach od wielu setek lat. Oczywiście nie musimy przechodzić na cudze wierzenia, aby zaczerpnąć nieco więcej informacji. Wystarczy, że zajmiemy się poznawaniem ich pod względem kulturowym. Warto również pamiętać o tym, że Indie są krajem, w którym od kilku tysięcy lat powstawały wiele różnorodnych religii.
W tamtym rejonie nigdy nie znano pojęcia takiego jak herezja, które zostało wypromowane w średniowiecznej Europie. Na dobrą sprawę każdy guru miał możliwość, aby stać się kolejnym mesjaszem. Wpływ islamu na tamte rejony również był niewielki. Co sprawiało, że powstawało mnóstwo niszowych religii. Szacuje się, że liczba lokalnych religii w starożytnych Indiach była o wiele większa nawet od tej występujących w południowej i centralnej Afryce.