Jak Imperium Rzymskie wpłynęło na dzisiejszą kulturę?
Wbrew temu, co niektórzy uważają na temat dawnych kultur, starożytny Rzym miał niesłychanie duży wpływ na działanie dzisiejszego świata. Wpływ tej znamienitej kultury widzimy w prawie, w architekturze, sztuce, nowożytnych językach, a nawet w sposobie zachowania niektórych grup etnicznych. Pamiętajmy przy tym o tym, że rozkwit Imperium Rzymskiego miał miejsce tysiące lat temu. Starożytni Rzymianie pozostawili na tym świecie na tyle duży ślad, że prawdopodobnie będziemy o nich pamiętali jeszcze przez następne kilka tysięcy lat.
Sztuka i architektura rzymska jest przez nas rozpoznawana w wielu miejscach świata dotąd. W postaci stadionów, teatrów, mostów, a nawet zwykłych wiaduktów, które były wymysłem rzymskich architektów. Zastanówmy się przez chwilę nad tym, jak duży wpływ wywarli starożytni rzymianie zarówno na sztukę, jak i architekturę. Warto wspomnieć o tym, że Rzymianie za czasów swojej świetności nadal pozostawali pod wpływem kultury greckiej, z której czerpali swoje najważniejsze pomysły w wielu dziedzinach.
Wpływy kultury antycznej Grecji na sposób rozwoju Imperium Rzymskiego
Kultura Rzymian bardzo długo pozostawała pod ścisłym wpływem tego, co wypracowali na przestrzeni lat Grecy w antyku. Chociaż byli w stanie ulepszyć wiele zapożyczonych od Grecji pomysłów, cały czas bazowali na tym, co udało im się wypracować. Dobrym przykładem są kolumny, które przetrwały te wszystkie lata od starożytnej Grecji do budowli rozpowszechnianych w czasie starożytnego Rzymu. Warto zaznaczyć, że chociaż Rzymianie na przestrzeni lat próbowali na różne sposoby dodać nieco swojego akcentu do greckich budowli. Udało im się jedynie zmienić estetykę budynków. Cały zamysł nadal był tworzony z myślą architektury starożytnej Grecji.
Istnieje jednak pewien schemat, za który odpowiedzialni byli stricte architekci pochodzący z Imperium Rzymskiego. Mianowicie chodzi o stosowanie zakrzywionych łuków. Była to istotna innowacja, ponieważ pozwalała stworzyć niezwykle wytrzymały fundament dla wielu zabudowań, takich jak na przykład akwedukty, łuki wokół koloseum oraz masywne mosty. Znane nam dziś stadiony sportowe o owalnym kształcie wywodzą się właśnie z myśli greckich architektów.
Łuki koloseum wykonane z cementu – czyli myśl architektów, która przetrwała do dzisiaj
Łuki koloseum już tysiące lat temu były wykonywane z cementu, ponieważ materiał ten jest niezwykle odpornym na uszkodzenia i czas. Rzymianie w tamtych czasach tworzyli cement z tego, co mieli pod ręką, aby nie marnować potencjalnych dóbr naturalnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wykorzystywali popiół wulkaniczny do tego, aby stworzyć gęstą zawiesinę w postaci cementu. Niektórzy z architektów w dzisiejszych czasach zwracają uwagę na to, że właśnie ten materiał sprawił, że ich budowle mogły przetrwać właśnie do dziś. To umiejętne wykorzystywanie tego, co było dostępne w przyrodzie, sprawili, że byli tak efektywnymi budowniczymi.
Warto również wspomnieć o tym, że wielu naukowców bada starodawny rzymski beton. Próbują w ten sposób odtworzyć kompozycję tamtych budowli, ponieważ są niebywale wytrzymałe. Jeszcze ciekawszym tematem związanym z kulturą architektoniczną pochodzącą z antyku są podwodne budowle. Nawet dla dzisiejszych budowniczych imponujące jest to, że tysiące lat temu tworzono podwodne zabudowania, które przetrwały do dziś.
Nauka w wykonaniu starożytnych Rzymian – co o niej wiemy?
Wraz z wielkoskalowymi projektami inżynieryjnymi Rzymianie opracowali również narzędzia i metody do wykorzystania w rolnictwie. Rzymianie stali się odnoszącymi sukcesy rolnikami dzięki swojej wiedzy na temat klimatu, gleby i innych zagadnień związanych z uprawą roślin. Opracowali lub udoskonalili sposoby skutecznego sadzenia upraw oraz nawadniania i osuszania pól. Ich techniki, takie jak płodozmian, przycinanie, szczepienie, selekcja nasion i nawożenie, są nadal stosowane przez współczesnych rolników. Rzymianie używali również młynów do przetwarzania ziaren pochodzących z upraw, co zwiększało ich wydajność i dawało zatrudnienie wielu ludzi.
Niezwykle imponujące jest to, że Rzymianie już w tamtych czasach byli niezwykle wprawnymi inżynierami. Rozumieli prawa fizyki na naprawdę wysokim poziomie. Szczególnie godnymi uwagi są akwedukty, które budowali w celu tworzenia bezwysiłkowego przepływu wody. Dzięki takiemu zastosowaniu akweduktów mogli bez problemu doprowadzać wodę do kopalni, aby ją zasilić. Za pośrednictwem wody zasilali również okoliczne młyny, które napędzały gospodarstwa odpowiedzialne za uprawę zboża oraz przygotowywanie chleba.