Pragniesz odwiedzić zabytki usytuowane w cieplejszym klimacie? Postaw na Wyspy Wielkanocne i Piramidy w Gizie
Wyspy Wielkanocne noszą swoją nazwę ze względu na to, że do ich odkrycia doszło właśnie w trakcie niedzieli wielkiej nocy. Za odkrycie odpowiadają Holenderscy marynarze. Okazuje się zgodnie z faktami historycznymi, że natrafili na nie zupełnym przypadkiem. Rdzenni mieszkańcy Polinezji zadbali o to, żeby wyspa ugościła każdego przybysza nietypowymi widokami. Otóż rozbudowali oni ponad sto posągów. Stworzyli je mniej więcej w okolicy od 10 do 16 wieku. Za pośrednictwem tego zabytku uczcili pamięć o swoich przodkach. Wyspa jest położona ponad 3000 kilometrów od Chile.
Dziś na Wyspie Wielkanocnej znajdziecie park narodowy, który jest przygotowany do przyjmowania turystów. Mają swoich organizatorów oraz przewodników. Dzięki odpowiedniej logistyce na tym terenie, szybko odnajdziecie się między atrakcjami turystycznymi. Wykonane z miękkiej skały wulkanicznej zwanej tufem, pomniki są podatne na działanie żywiołów, a archeolodzy uważają, że pewnego dnia posągi mogą zniknąć. Dlatego też te nietypowe znalezisko nacieszy oczy tylko nasze i kilku następnych pokoleń.
Kolejny z zabytków na skalę światową – Piramidy w Gizie
Piramidy te są efektem tak zwanego szału budowlanego. Nazwaliśmy w ten sposób zachowanie jednego z faraonów, który na potęgę zlecał wznoszenie wielu piramid. Budynki te mają ponad 4500 lat. Datujemy je mniej więcej na okres od 2500 do 2400 lat przed naszą erą. Egipscy faraonowie mieli nietypowy rodzaj wierzenia religijnego. Byli przekonani co do tego, że w odróżnieniu od zwykłych ludzi, po śmierci staną się boskimi stworzeniami. Było to zdanie zupełnie odmienne nawet od tego, które kultywowali średniowieczni królowie będący wybrańcem boga.
Faraonowie w obawie o nowe życie tworzyli piramidy i nakazywali je wypełniać mnóstwem przedmiotów. Według podań przedmioty zgromadzone w piramidach miały być przez nich wykorzystywane, gdy już zbudzą się w nowym życiu. Dlatego też gromadzili przeróżne kosztowności, drogocenne biżuterie i materiały rzemieślnicze. Wszystko, co posiadali, było niezwykle trudno dostępne. Dlatego też po czasie piramidy przyciągały mnóstwo złodziei. Każda masywna piramida jest częścią większego kompleksu grobowego.